Tradiční Koncert pro IMPULS rozezní Staré Město

Tradiční benefiční Koncert pro IMPULS na podporu lidí s RS se uskuteční 20. dubna od 19 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy na pražském Starém Městě.


"Mám velkou radost, že po dvou ‚online‘ letech se můžeme opět setkat naživo v krásném kostele sv. Šimona a Judy a společně si užít večer plný krásné hudby,“ říká violistka Kristina Fialová a prozrazuje, s kým se tentokrát sejde na pódiu: „Mé pozvání na letošní koncert přijali opět ti nejlepší – přední čeští sólisté harfistka Kateřina Englichová, hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík a violoncellista Petr Nouzovský. Společně jsme pro Vás připravili program od skvělých autorů nejen klasické hudby. Těšíme se na vás.“

Během večera zazní pestrá paleta hudby od skladatelů období romantismu – Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Felixe Mendelssohn-Bartholdyho nebo Johanesse Brahmse – i od současných autorů - Josefa Vejvody či Arvo Pärta. Celou beneficí bude provázet Veronika Paroulková.

Přátelé Nadačního fondu IMPULS tradičně připraví drobné občerstvení, sommeliér Vít Popp nabídne výběr ze široké škály vín a nebude chybět ani výborná káva společnosti Doubleshot. „Výtěžek z prodeje spolu s výtěžkem koncertu bude opět plně věnován na psychoterapeutickou péči pro nemocné s RS, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS (NFI), který celou akci zaštiťuje.

"Uplynulé dva roky nám daly silně pocítit ztráty, sáhnout si na to, co je to nemoc i co je to být bez živé kultury, bez do té doby běžných věcí, co je to přerušení tradic. Nemoc se k tomu ostatnímu nedá přirovnávat, ale vše znamená citelný zásah do kvality života. Koncertní sály se naštěstí postupně otevřely, tradice ožily a kultura opět může působit svým blahodárným účinkem - umí potěšit, obohatit, naplnit i uzdravit, a to nejen duši, ale přeneseně někdy i tělo. Třeba právě prostřednictvím koncertů, které pomáhají. Tento už sedmnáct let!" říká Veronika Paroulková z Klasiky plus.

Moderátorka zároveň vyzývá k tomu, abychom nepodceňovali kulturu. „Je mocnější, než se zdá. K hudbě nebo k výtvarnu vždy utíkali lidé v nouzi, ať už se jejím prostřednictvím vyjadřovali, snažili uživit nebo možná jen vylepšovali úděl svůj nebo svých blízkých. I v současné době, ve které nám válčení, bombardování a mučení připadalo spíš jako výplod či bujné fantazie scénáristů, začala kultura pomáhat potřebným, když se to najednou stalo. Kultura je to, co podporuje lidskost," vysvětluje.

Koncerty pro IMPULS mají dlouholetou tradici. Již posedmé v řadě připravuje jeho program první dáma české violy Kristina Fialová. Se svými hosty, kteří vytvoří společně vždy zcela nové a neotřelé uskupení, již vystupovala v Anežském klášteře, v Pražské křižovatce či v Sukově síni Rudolfina. V Kostele sv. Šimona a Judy, kde se koncert bude konat letos, vystoupila na podporu lidí s RS již v roce 2017 společně s houslistou Václavem Hudečkem.

Přes svůj společenský charakter a uměleckou hodnotu mají benefiční koncerty NFI zároveň ryze praktický přínos pro desítky pacientů. „Jsou významným zdrojem nadačních prostředků, a zároveň účinným nástrojem osvěty – pomáhají informovat veřejnost a pacienty o nezbytnosti komplexního přístupu k léčbě roztroušené sklerózy a provázanosti léčby těla a duše,“ dodává Kateřina Bémová.

Vstupenky v ceně 390 Kč (pro studenty za 200 Kč) lze objednat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či na telefonu 777 742 583. Osobně budou od 13. dubna k zakoupení také v MS Centru Všeobecné fakultní nemocnice Praha, na poliklinice Karlovo náměstí 32, 4. patro, budova A.

PROGRAM

M. Ravel - Náhrobek Couperinův (Prelude, Menuet, Rigaudon) 
F. Mendelssohn Bartholdy - Písně beze slov (výběr)
J. Brahms - Scherzo ze Sonáty FAE 
J. Vejvoda - Dva kusy

R. Schumann - Adagio a Allegro op. 70
pauza
A. Pärt - Spiegel im Spiegel   
L. Caramellino - Cassiopeia  
G. Klein - Ukolébavka
F. Chopin - Scherzo b moll op. 31

 Koncert můžete sledovat i online na Youtube.