Smyčce pomohou lidem s RS

18. ročník Koncertu pro IMPULS opět zaplatí psychoterapii pro pacienty.


Kostel sv. Šimona a Judy na pražském Starém Městě rozezní 13. dubnový den barokní smyčcové koncerty Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela či Johanna Sebastiana Bacha pro nemocné s roztroušenou sklerózou. Benefiční Koncert pro IMPULS, kam si první dáma české violy Kristina Fialová tentokrát vedle dalších hostů pozvala houslovou legendu Václava Hudečka, začne o půl osmé večer. Moderátorské úlohy se zhostí Veronika Paroulková.

Tradiční akci na podporu psychoterapie, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, bude v přímém přenosu vysílat Televize Noe. Koncert pro lidi s nevyléčitelnou nemocí se uskuteční už poosmnácté a již poosmé v řadě se odehraje v režii violistky a dlouholeté ambasadorky Nadačního fondu IMPULS Kristiny Fialové, která je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. 

"Letošní Koncert pro IMPULS bude opět unikátní. Mám ohromnou radost, že můžeme přivítat vzácné hosty –⁠⁠⁠ legendárního houslistu Václava Hudečka spolu s mladým a talentovaným houslistou Markem Pavlicou za doprovodu Atlantis Collegia. Zazní díla nejznámějších barokních autorů, která byla ve své době považována za hity v pravém slova smyslu," říká Kristina Fialová, která si Václava Hudečka na pódium přizvala už podruhé.

Poprvé Hudeček pro NFI benefičně zahrál na stejném místě v roce 2017, a to v doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Tentokrát hudebníky doprovodí komorní sdružení Atlantis Collegium dirigenta Vítězslava Podrazila, které letos slaví třicet let své existence.

Těšit se můžeme hodinový hudební program složený z několika smyčcových koncertů a jedné symfonie z oratoria. Vedle děl A. Vivaldiho, G. F. Händela a J. S. Bacha zazní také skladby Georga Philippa Telemanna a Jiřího Antonína Bendy. „Vážíme si toho, že Kristina Fialová opět sestavila nádherný program, který pomůže získat finanční prostředky na nezbytnou psychoterapeutickou péči pro ty, kterým zasáhla do života roztroušená skleróza,“ říká předsedkyně Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová. „Roztroušená skleróza je nemoc mladých lidí a každý rok přibývá několik stovek nových pacientů, přičemž až polovinu z nich provází deprese,“ dodává.

Bude to koncert pro Aleše, který kvůli roztroušené skleróze přišel o práci i řadu koníčků, pro Sandru, jíž po atakách ochrnuly ruce a musela ukončit studia, nebo pro Romanu, která je sice v invalidním důchodu, ale přesto se i v nemoci s úsměvem a nezdolnou energií stará o pěstounské děti. Koncert pro dvacet tisíc příběhů. Právě zhruba tolik pacientů s RS je momentálně v České republice. Co se stane, když si mladý člověk na prahu dospělého života vyslechne verdikt nevyléčitelné onemocnění? Psychoterapeutická péče jim pomůže překonávat překážky, rozvíjet se a žít kvalitní život. „Z vašich darů uhradíme rok psychoterapeutické péče pro několik desítek pacientů ročně,“ vysvětluje Bémová důležitost a dosah akce, která letos vstupuje do své plnoletosti. Opět se můžete se těšit na kvalitní vína sommeliera Víta Poppa, kávu firmy Doubleshot i drobné benefiční občerstvení od michelinského kuchaře Romana Pauluse a hotelu Clarion Congres Hotel Prague.

Výtěžek z koncertu, nad nímž přijal záštitu senátor, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, bude plně věnován na psychoterapeutickou pomoc pacientů s roztroušenou sklerózou v Praze 2.

Vstupenky hodnotě 450 Kč, které si můžete zakoupit prostřednictvím portálu GoOut nebo na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., členové pacientských sdružení Unie Roska a Sdružení mladých sklerotiků mohou uplatnit zvýhodněné vstupné 250 Kč – slevový kód obdrží u svých organizací. Vedle toho je možné přispět také na transparentní účet 8888 999 000/2010 VS: 130423 či prostřednictvím DMS zasláním SMS ve tvaru: DMSmezeraIMPULSmezera190 na číslo 87 777.


Program

G. Ph. Telemann: Koncert F dur pro housle, violu a smyčce
A. Vivaldi: Koncert e moll pro smyčce a continuo
A. Vivaldi: Koncert a moll pro dvoje housle a smyčce

-----------------

G. F. Händel: Sinfonia z oratoria Josef
J. S. Bach: Koncert Es dur pro violu a smyčce
J. A. Benda: Koncert pro housle a smyčce D dur (Grave)
A. Vivaldi: Koncert B dur pro housle, violu a smyčce


Pozvánka ke stažení

Program ke stažení


Účinkující

Václav Hudeček (housle) zahájil svou příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již jako patnáctiletý vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. Od tohoto debutu se pohyboval na nejprestižnějších podiích s nejlepšími světovými orchestry i na světových festivalech. Jeho sympatické vystupování a styl hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika, léta okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku.

Marek Pavlica (housle) se po dokončení konzervatoře v Brně nyní dále vzdělává v pátém ročníku na Pražské konzervatoři. V roce 2021 získal první cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži "Concorso Musicale Internazionale Città di Palmanova”, v tomtéž roce zvítězil i na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Jako sólista vystupuje s řadou známých orchestrů, dalších těles i jednotlivců.

Kristina Fialová (viola) je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Po získání titulu absolutního vítěze na mezinárodní soutěži Michala Spisaka v polských Katovicích v roce 2013 se violistce otevřely cesty na přední evropská pódia. Je ředitelkou Jihočeského komorního festivalu a zakladatelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala v Praze. Třetím rokem vyučuje na Pražské konzervatoři.

Komorní sdružení Atlantis Collegium je tvořeno užším výběrem členů a sólistů pražského Orchestru Atlantis. Oba tyto soubory založil v roce 1993 dirigent a cembalista Vítězslav Podrazil. Velkou část repertoáru Atlantis Collegia a Orchestru Atlantis tvoří duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů. Někteří čeští a zahraniční skladatelé napsali své skladby přímo pro Orchestr Atlantis nebo jeho komorní sestavu.


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Impuls CMYkOchranaZona         LOGO NOE 2018

 

PARTNEŘI

Clarion CS006 cl n 4c   doubleshot   klasika plus  chn  forum mladych  pop vinoanimadecor fin sirka RGBnymfea