HLEDÁ SE 16 TISÍC

hleda se 04 444x330PUTOVNÍ EXPEDICE NA PODPORU 5. ROČNÍKU MARATONU S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU MARS 2016 PRO LIDI S ERESKOU I BEZ NÍ. 


Za 16 dní navštívit 16 měst, ujet 16 set kilometrů, zdolat 16 tisíc kroků – takový cíl si dala expedice dobrovolníků Nadačního fondu IMPULS, fyzioterapeutů a pacientů s RS s názvem Hledá se 16 tisíc.

Expediční vůz Renault s posádkou odstartoval 28. října 2015 od pražského MS centra na Karlově náměstí, projel Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Jihlavu, Žďár nad Sázavou, Brno, Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostravu, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec, Teplice a cestu ukončil opět v Praze, happeningem za RS na Mírovém náměstí. 

Co bylo úkolem expedice?

– Zapojit pacienty s RS v regionech do aktivního života
– Pozvat je, jejich známé, příbuzné i širokou veřejnost na cvičební maraton MaRS 2016
– Informovat o aktuálních trendech v péči o nemocné
– Rozšířit povědomí o nemoci mezi širokou veřejností


JAK NETRADIČNÍ AKCE PROBÍHALA?

hleda se 06 444x330

Jak jinak než v duchu cvičebního maratonu MaRS, tedy aktivně pohybem na čerstvém vzduchu. Cíl se točil opět kolem magické šestnáctky – zdolat společnými silami za dvě hodiny 16 tisíc kroků. Jakmile vydal Roman Kvapil, vůdce expedičního týmu a propagátor cvičení u lidí s RS, pokyn k zapnutí krokoměrů, už se vydaly desítky nadšenců po zajímavých místech okolí.  

'Krokovací' happening se setkal se značným ohlasem, a tak nikoho nepřekvapilo, že účastníci vybavení plackami Mám RS – Nemám RS a kampaně Dej si šanci v každém městě našlapali v průměru 130 000 kroků," uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a dodala: „Rekord jsme zaznamenali v Ústí nad Orlicí, kde lidé za pomoci studentů zdravotnické školy ušli 783 301 kroků.“ 

Následoval zasloužený oddych v podobě workshopu, na který se mohl přijít podívat kdokoliv, kdo se zajímá o problematiku roztroušené sklerózy. Nechyběli milí patroni z řad známých osobností, nezlomný žokej Josef Váňa st., profesionální golfistka Šideri Váňová, Muž roku Jakub Kraus či cyklista Luboš Lom. A samozřejmě maskot celé expedice  stále pozitivně naladěný pan Neuron.


Kromě povídání o tom, co může člověk s ereskou sám udělat pro své tělo i mozek, si na workshopech lidé vyslechli poutavý životní příběh cestovatele Aleše Zajíčka. Pro velký ohlas jsme jeho příběh zaznamenali, neboť je skutečně inspirací pro každého člověka, který bojuje s jakoukoliv nemocí. 

Společně strávené odpoledne zakončilo opět cvičení nebo konzultace s fyzioterapeutem. Většina přítomných se zastavila u aktuální literatury o RS nebo si vyzkoušila trénik mozku pomocí počítače.

Celá roadshow pak vyvrcholila příjezdem expedice do Prahy na náměstí Míru, kde pod záštitou starostky MČ Praha 2 Jany Černochové proběhl happening za zdravý pohyb. 


hleda se 02 444x330

Expedice „Hledá se 16 tisíc“ byla bezesporu ojedinělou osvětovou akcí v oblasti roztroušené sklerózy u nás. „Potkali jsme se se stovkami lidí, a společně nachodili každý den průměrně přibližně 90 kilometrů v každém městě. S vydatnou podporou veřejnosti jsme místním pacientům ukázali, že se pohybu nemusí bát,“ řekl Roman Kvapil, který se s nemocí potýká už 13 let.

Pozornost akce vyvolala u veřejnosti, ale i u médií. Jen v průběhu třech týdnů bylo vydáno přes 70 článků, jejichž celková sledovanost přesáhla 27 milionů shlédnutí, a rekordy lámala i sledovanost na sociálních sítích.


Nechyběla pomyslná třešnička na dortu

Stala se jí kniha s příběhy 16 pacientů proložených útržky expedičního deníku s názvem „Hledá se 16 tisíc“  autorky Evy Vychodilové a kolektivu expedičního týmu (vydal NF IMPULS vlastním nákladem), kterou slavnostně pokřtily při zahájení Maratonu MaRS 2016 patronka olomouckých pacientů, golfistka Šideri Váňová a první "marsí" miminko Johanka Suchá.

hleda se 012 444x330

Jak se ukázalo na jaře 2016, akce splnila svůj hlavní cíl – povzbudit pacienty s RS k účasti na cvičebním Maratonu s RS. Do 5. ročníku maratonského cvičení se zapojilo rekordních 2 tisíce lidí. Členové a organizátoři expedice tak mohli s úlevou konstatovat: zvládli jsme to. :)


Děkujeme všem partnerům, dobrovolníkům a podporovatelům z řad pacientských organizací Unie Roska a SMS, městům, krajům, lékařům a terapeutům, bez nichž by se expedice „Hledá se 16 tisíc“ nemohla uskutečnit.

 

Partneri web 1Partneri web 2Partneri web 3Partneri web 4