Profesorka Havrdová: Naděje, která svítá

18. benefiční Koncert pro IMPULS opět pomáhal lidem s roztroušenou sklerózou.


Ve čtvrtek 13. dubna rozezněly smyčce pražský kostel Šimona a Judy na Starém Městě na pomoc lidem s nevyléčitelnou nemocí, kterou je roztroušená skleróza (RS). Výtěžek z akce, který letos činil 210 700 Kč, tradičně zaplatí několik stovek hodin psychoterapie pro pacienty, která stále není plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Samotná léčba nemoci naštěstí postupuje vpřed mílovými kroky.

„Výzkum roztroušené sklerózy je něco, co sleduji s velkou pokorou a s velkým napětím, ale také s velkým nadšením, protože za posledních třicet let se odehrálo na tomto poli tolik věcí v jako asi v málokterém oboru medicíny. Nebyly žádné léky, teď jich máme více než čtrnáct a jsou čím dál víc účinnější,“ pronesla z pódia největší odbornice na RS v České republice, profesorka Eva Kubala Havrdová.

Největším trendem do budoucna je podle ní to, že nemoc budeme schopni léčit dříve, než se vyvinou její první příznaky. „Je to naděje, která svítá,“ řekla profesorka v přímém přenosu koncertu, který vysílala TV Noe. Důležité je, aby se všechny zdravotní problémy již mladých lidí braly vážně, ať už jde o brnění ruky nebo poruchu zraku. „Ta možnost předejít dalšímu vývoji nemoci je úžasná,“ poznamenala.

Na pódiu lékařka stanula společně s předsedkyní správní rady NFI Kateřinou Bémovou a ambasadorkou Nadačního fondu IMPULS, violistkou Kristinou Fialovou, která program benefičního koncertu připravila již poosmé v řadě. „Dostala jsem se k tomu přes člověka v blízkém okolí, který touto nemocí onemocněl. A tížil mě pocit, že nemám, jak pomoct,“ vysvětlila. Proto pomáhá hudbou. Letos si na pódium přizvala legendu české houslové scény Václava Hudečka a mladého houslistu Marka Pavlicu, společně s komorním sdružením Atlantis Collegium. Zazněly barokní smyčcové koncerty Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela či Johanna Sebastiana Bacha. Večer moderovala Veronika Veber Paroulková.

„Dnešní koncert je projektem, který pomáhá zlepšit každý všední den pacientů s roztroušenou sklerózou. O jejích nenápadných příznacích a neviditelných projevech se pořád stále málo mluví. Když máte zlomenou nohu, vídí to každý, ale když jste tak strašně moc unavení, protože máte RS, jak to komu vysvětlíte?“ řekla Kateřina Bémová.

Během akce mohli návštěvníci tradičního koncertu ochutnat vína sommeliera Víta Poppa, kávu firmy Doubleshot nebo drobné benefiční občerstvení od michelinského kuchaře Romana Pauluse a hotelu Clarion Congres Hotel Prague.

Pro ty, kdo nestihli koncert naživo ani přímý přenos, je možné zhlédnout záznam koncertu na TV Noe. Stále je také možné přispět na transparentní účet 8888 999 000/2010 VS: 130423 či prostřednictvím DMS zasláním SMS ve tvaru: DMSmezeraIMPULSmezera190 na číslo 87 777. Děkujeme, že pomáháte!


Fotogalerii z koncertu najdete na našich FB stránkách. Sledujte také náš Instagram, kde naleznete videostories z koncertního večera.